Podłódzka gmina Andrespol wybiera operatorów dwóch linii łączących kilka okolicznych miejscowości ze stolicą aglomeracji. Ponownie zdecydowano się na kontrakty krótkoterminowe. W jednym przypadku przewoźnik otrzyma zamówienie tylko na pół roku.
Od kilku lat gmina Andrespol współpracuje z Łodzią przy organizacji lokalnego transportu zbiorowego. Samodzielnie wyłania ona operatora dwóch utrzymywanych przez siebie linii, ale połączenia są włączone w system lokalnego transportu zbiorowego stolicy regionu. W pojazdach są więc uznawane takie same bilety jak w tramwajach czy autobusach MPK, bez przeszkód można korzystać z nich też w relacjach wewnątrzłódzkich.
Umowa tylko na kilka miesięcy
Pierwsza z linii jest oznaczona symbolem 201 i łączy pętlę Rondo Inwalidów w Łodzi z Bedoniem. Drugie z połączeń – 202 – rozpoczyna się w tym samym miejscu i prowadzi do Janówki przez Justynów (w wybranych kursach także przez Kraszew). Linie są obsługiwane z częstotliwością od ok. 1 godz. (202) do 1,5 godz. (201).
Niewielka gmina poszukuje nowych operatorów, którzy przejmą obsługę każdej z tras. Samorząd zapewnia przy tym, że nie planuje istotnych zmian w rozkładzie jazdy. – Nowy operator rozpocznie obsługę od 1 stycznia 2025 r. Dla linii 201 czas trwania kontraktu wynosi sześć miesięcy, a dla linii 202 – 12 miesięcy – mówi Mirosław Pawlak, kierownik Referatu Komunalnego w Urzędzie Gminy Andrespol.
Standard obsługi nie musi być tożsamy z łódzkim
Nie jest to pierwszy raz, gdy samorząd decyduje się na tak krótką umowę z przewoźnikiem. Linię 201 obsługuje bowiem aktualnie firma FKF z Łodzi, która zawarła 6-miesięczny kontrakt. Na linii 202 kursują zaś pojazdy firmy Chmiel Anna Usługi Handel Transport. – Okres obsługi to 12 miesięcy – wskazuje nasz rozmówca.
Nie jest przy tym pewne, czy w 2025 r. pasażerowie korzystający z andrespolskich autobusów będą mogli liczyć na udogodnienia, które pozostają standardem na innych liniach łódzkiej komunikacji miejskiej. Mowa tu np. o urządzeniach informacji pasażerskiej jak wyświetlacz boczny, ekran wewnętrzny, zapowiedzi głosowe, integracja z miejskim systemem informacji dynamicznej. Nie są to bowiem elementy wymagane w postępowaniu. – Wymogi stawiane kontrahentom są zgodne z treścią porozumienia międzygminnego zawartego pomiędzy gminą Andrespol a miastem Łódź – stwierdza pytany o tę kwestię przedstawiciel urzędu gminy.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.